Консульство України в Порту

, Київ 02:14

Португальська Республіка

Загальна інформація 

Столиця: м. Лісабон
Населення: 10 314 743
Площа:92 090 км²
Різниця в часі з Україною: -2
Мова: португальська
Релігія: католицизм
Грошова одиниця: євро
Телефонний код країни: +351
Офіційний сайт Португалії, орієнтований на іноземців http://www.turismodeportugal.pt/english/TurismodeportugalIP/Pages/TurismodePortugalIP.aspx

 

Режим поїздок для громадян України: візовий (крім дипломатичних, службових біометричних паспортів)

Посольство Португалії в Україні

Адреса: вул.Івана Федорова 12, оф.8, м.Київ, 01901 Україна

Номер телефону: +(380) 442875871/72; +(380) 442874787

Факс: +(380) 442302625

E-mail консульського відділу: s.cons@embport.kiev.ua

Веб-сайт: https://www.portaldascomunidades.mne.pt/pt/

Відповідно до законодавства ЄС паспортний документ подорожуючого має бути терміном дії не менше 3-х місяців з  дати в’їзду в країну ЄС та бути виданим протягом попередніх 10 років.

При перетині кордону країн ЄС, прикордонні офіцери ЄС можуть попросити інші документи, що підтверджують мету поїздки, зокрема, такі як листи-запрошення, бронювання готелів, квитки у зворотній бік.

Візова анкета: http://www.secomunidades.pt/vistos/index.php?option=com_content&view=article&id=171&Itemid=14&lang=en

Перелік документів, необхідних для відкриття візи в Португалію: http://www.secomunidades.pt/vistos/images/docs/documentacao_ukr.pdf

 

Культурні, релігійні та побутові рекомендації:

-          португальці починають спілкування та налагодження відносин з довіри. Португалія – бюрократична країна, саме тому налагодження добрих міжособистісних відносин, заснованих на довірі є запорукою досягнення успіхів;

-          португальці – одні з найкращих переговорників в світі;

-          запрошення на вечерю на 20.00 або 20.30 означатиме, що основна страва подаватиметься приблизно о 22.00;

-          у своїх зверненнях використовують «фамільярну» форму tu (Ви) незалежно від місця. Крім того, можна також використовувати O Senhor (A Senhora). Намагайтеся не використовувати Você (неприйнятна та неповажна форма звернення). Не треба соромитися звертатися O Senhor (A Senhora) Doutor до будь-кого, хто є більш освіченим та кваліфікованим ніж ви;

-          не прийнято позіхати і потягуватися в громадських місцях;

-          не треба піддавати сумнівам історичну велич Португалії - португальці заслужено пишаються своїм минулим, особливо на тлі того скромного місця, яке країна займає сьогодні;

-          бажано ніколи не порівнювати португальців з іспанцями - незважаючи на безумовну подібність мов, звичаїв, національних культур та характерів, португальці сприймають таке порівняння досить неприємно. 

 

Свята та вихідні дні в Португалії

Відповідно до португальського законодавства про працю, всі працівники мають право як мінімум на 22 дні відпустки. В залежності від вислуги років відпустка може бути збільшена в цілому до 25 днів.

Державні свята в Португалії: 1 січня – Новий рік; Страсна п'ятниця; Пасхальна неділя; 25 квітня - День свободи; 1 травня - День Праці; Корпус-Крісті; 10 червня - День Португалії; 15 серпня - Вознесіння; 5 жовтня - День Республіки; 1 листопада - День всіх святих; 1 грудня - Відновлення незалежності; 8 грудня - Непорочне зачаття; 25 грудня - Різдво.

На додаток до офіційних державних свят, співробітникам можуть бути надані додаткові вихідні дні для відзначення місцевих муніципальних або регіональних свят.

Безпекова ситуація

Португалія характеризується відносно низьким рівнем злочинності. Водночас, спостерігається зростання певних видів правопорушень. Зокрема, в літній період неухильно зростає кількість кишенькових крадіжок, особливо біля популярних туристичних об'єктів та ресторанів, у громадському транспорті, при масовому скупченні людей. Найчастіші об’єкти крадіжок – гаманці, мобільні телефони, сумки з речами.

Не варто втрачати пильності і щодо власного чи орендованого автомобіля. У жодному випадку не рекомендовано залишати в авто цінні речі.

Злочини сексуального характеру не є частими, проте необхідно бути обачними та пильними. Також трапляються випадки використання наркотичних засобів, зокрема, GHB – «клубного наркотику», або рідкого екстазі. Рекомендовано самостійно купувати напої та тримати їх в полі зору, щоб переконатися, що до них нічого не додано.

Рекомендовано мати при собі копію закордонного паспорта, а також зберігати копії паспортів (внутрішнього та закордонного), а також інших важливих документів, на персональних електронних скриньках з метою швидкого доступу до таких копій у випадку втрати оригіналів.

Не варто купувати з рук у незнайомих осіб предмети електроніки та фототехніки, а також прикраси. Найчастіше це вкрадені речі. Купівля краденого – тяжкий злочин у Португалії. При цьому не береться до уваги незнання покупця про походження товару.

Серйозним кримінальним злочином в Португалії, який тягне за собою суворе покарання, вважається торгівля наркотиками.

Азартні ігри є законними виключно в належним чином ліцензованих установах, зокрема, офіційних казино. Поліція має право без попередження, за наявною інформацією про організацію та проведення азартних ігор в несанкціонованих приміщеннях, затримувати, заарештовувати, оштрафувати або ув’язнити всіх присутніх у цих приміщеннях. У разі виникнення сумнівів, перед відвіданням закладів для азартних ігор, переконайтеся чи відповідний заклад є ліцензованим.

З інформаційною брошурою щодо правил проведення азартних ігор англійською мовою можна ознайомитися за посиланням: http://www.turismodeportugal.pt/Portugu%C3%AAs/AreasAtividade/InspecaoJogos/jogoilicito/Documents/Gambling%20in%20Portugal%20-%20Information%20Leaflet.pdf

 

Правила поведінки на пляжах Португалії

В Португалії поширені смертельні випадки внаслідок утоплення на пляжах або басейнах. Офіцери Морської поліції мають право оштрафувати порушників, які не дотримуються правил безпеки.

Найсуворішими попереджувальними знаками є прапорці на пляжах. Червоний прапор вказує на небезпеку: заборонено входити у воду. Жовтий прапор дозволяє знаходитися біля води, проте заборонено плавати. Зелений прапор вказує на дозвіл плавати. Необхідно суворо дотримуватися порад щодо наявності у воді медуз. Не рекомендується купатися на пляжах з сильними течіями, пірнати у воду де можуть бути підводні каміння або мала глибина, наслідком чого може бути серйозна травма та навіть смерть.

За ігнорування та невиконання вимог попереджувальних знаків також можуть бути накладені відповідні штрафи.

 

Лісові пожежі

В Португалії часто відбуваються лісові пожежі, особливо протягом спекотних літніх місяців. Найбільш ризиковані регіони – центральні та північні. Необхідно бути обережним при відвідуванні лісистої місцевості, а також переконатися, що в результаті організації пікніків на свіжому повітрі не залишилися вогненебезпечні речовини (непогашені цигарки, вуглі тощо). Спричинення лісової пожежі в Португалії розглядається як кримінальний злочин, навіть якщо скоєний ненавмисно.

Інтерактивна карта з інформацією про ризики виникнення лісових пожеж: http://www.ipma.pt/pt/ambiente/risco.incendio/index.rcm.jsp?dia=dh

Веб-сторінка Європейської метеорологічної служби: http://www.meteoalarm.eu/index2.php?country=PT&day=0&lang=

Умови працевлаштування

Згідно законодавства Португалії в першу чергу право на працевлаштування в країні мають наступні пріоритетні категорії громадян:

  • громадяни Португалії
  • громадяни з інших країн-членів ЄС/ЄЕП
  • громадяни інших країн, з якими ЄС підписав договір про вільне пересування осіб
  • громадяни третіх країн, які мають дозвіл на проживання в Португалії.

Щороку затверджується загальнаквота можливого найму іноземних працівників – кількість робочих місць, які за експертними оцінками не будуть зайняті пріоритетними категоріями громадян. В рамках цієї загальної квоти визначаються окремі квоти для кожного з автономних регіонів у відповідності до їхніх потреб. Інститут працевлаштування та професійної підготовки (IEFP) відповідає за постійне оновлення інформації щодо кількості вільних робочих місць в рамках квоти тощо.

Поза рамками квоти, на вакансії, які не можуть бути закрити перерахованими пріоритетними категоріями працівників, португальські компанії мають право наймати іноземних робітників за умови, що вони:

  • мають контракт або проект контракту з португальським роботодавцем
  • володіють відповідними навичками, знаннями, кваліфікацією, які потрібні даному роботодавцю.

Якщо протягом 30 днів з моменту оголошення вакансії, португальський роботодавець не знайшов кандидатури серед пріоритетних категорій громадян, він може отримати відповідну довідку від Інститута працевлаштування та професійної підготовки, і з цією довідкою та проектом контракту звернутися до Генеральної інспекції праці (IGT) за дозволом для укладення контракту з іноземним працівником.

Уже з цим дозволом від Генеральної інспекції праці, довідкою від Інституту працевлаштування та професійної підготовки, контрактом (чи проектом контракту), підтвердженням про наявність помешкання, довідкою про стан здоров’я та іншими документами, іноземний працівник звертається до посольства/консульства Португалії для отримання візи.

Для легального працевлаштування в Португалії українські громадяни повинні обов’язково отримати візу.

Виходячи з вищенаведеного, першим кроком на шляху працевлаштування у Португалії є пошук роботодавця.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензіції на представництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт - www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»). 

Медичне страхування 

Медична допомога в Португалії є платною. Туристам, які перебувають в Португалії короткий час (наприклад до 1 місяця) рекомендовано мати страховий медичний поліс. У разі якщо особа планує перебувати в Португалії до 6 місяців протягом 12-місячного періоду, необхідно оформлювати спеціальний довгостроковий страховий поліс або міжнародний страховий медичний поліс, який охоплюватиме і період перебування в рідній країні і період перебування закордоном.

Необхідно звернути увагу, що більшість міжнародних страхових полісів включають витрати на репатріацію або евакуацію, пересилання (авіа сполученням) тіла особи, у випадку смерті за кордоном.

Аптеки в Португалії, як правило, відкриті з понеділка по п'ятницю, з 9:00 до 13:00 та з 15:00 до 19:00. У вихідні дні, вони, як правило, відкриті в ранкові години, з 9:00 до 13:00.

У будь-якій аптеці можна знайти перелік аптек, що надають послуги 24/7.

 

Санітарно-епідеміологічна обстановка в країні спокійна. При в'їзді до Португалії немає необхідності робити будь-які додаткові щеплення.

Митні правила

Ввезення іноземної та національної валюти не обмежене, проте при в’їзді або виїзді з країни суму у розмірі 10 000 євро або більше (або еквівалент в іншій валюті) необхідно задекларувати.

Під час подорожі до країн ЄС, в тому числі до Португалії, ви можете ввезти тютюнову та алкогольну продукцію для особистого користування, але не для перепродажу, зокрема: до 200 шт. сигарет, до 250 гр. тютюну, 1 л міцних спиртних напоїв та 2 л. вина.

Митний контроль може носити вибірковий характер. Прикордонні офіцери мають право перевірити будь-який багаж, а також провести особистий огляд подорожуючого.

Додаткову інформацію щодо правил в’їзду та виїзду з країн ЄС можна знайти за посиланнями: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-nationals/index_en.htm або http://www.sef.pt/portal/V10/EN/aspx/page.aspx.  

Фітосанітарні правила

Всі країни ЄС повинні дотримуватися суворих загальних ветеринарних стандартів. Товари, що ввозяться до Португалії, з метою забезпечення здоров’я населення та тварин, мають відповідати санітарним і фітосанітарним вимогам ЄС.

У разі в’їзду до країни ЄС, в тому числі Португалії, заборонено ввозити будь-які м’ясні та молочні продукти без офіційної ветеринарної документації.

Разом з тим, дозволено ввозити сухе дитяче молоко, дитяче харчування та продукти харчування, необхідні для медичних цілей. Крім того, дозволено ввозити в обмежених кількостях та для особистого споживання інші тваринні продукти, включаючи рибні продукти, равликів та мед.

Додаткову інформацію щодо того, що ви можете взяти з собою, можна знайти за посиланням: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/index_en.htm.

Водночас, для ввезення до країн ЄС, в тому числі Португалії, домашніх тварин (собаки, кішки тощо), необхідно дотримуватися таких умов:

-          домашні тварини повинні мати імплантований транспондер (мікрочіп);

-          домашні тварини повинні бути вакциновані проти сказу кваліфікованим ветеринаром;

-          домашні тварини повинні пройти тест на виявлення антитіл проти сказу;

-          домашні тварини повинні бути документовані Сертифікатом здоров’я, виданим уповноваженим ветеринаром та засвідченим компетентним органом, що містить буквено-цифровий код, який відображається на транспондері, подробиці про вакцинацію проти сказу, деталі забору крові, тощо. Зазначений Сертифікат є дійсним протягом 10 днів з дня видачі ветеринаром до дати документальної та контрольної перевірки у пунктах в’їзду до країни ЄС. У разі перевезення тварин по морю, термін дії Сертифікату продовжується на відповідний період поїздки по морю.

-          пред’явлення власником тварини заяви щодо некомерційного характеру пересування тварини;

-          дотримання умови перетину кордону осіб із тваринами у визначених ЄС точках в’їзду (http://ec.europa.eu/food/animals/docs/pm_non-com_entry_prt.pdf ).

Додаткову інформацію, щодо виключень з правил стосовно пересування через державні кордони ЄС, в тому числі Португалії, домашніх тварин можна знайти за посиланням: http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/non-commercial-non-eu/index_en.htm

Подорожі автомобілем

На дорогах Португалії діє правосторонній рух. Якщо не вказано інше, транспортні засоби, що наближаються праворуч, мають пріоритет на площах і на перехрестях. На перехрестях з круговим рухом, транспортні засоби, які знаходяться вже на перехресті з круговим рухом мають переважне право проїзду. Дорожні знаки відповідають міжнародним правилам дорожнього руху.

Обмеження швидкості для мотоциклів та транспортних засобів вантажопідйомністю менше 3,5т (якщо інше не вказано дорожніми знаками):

50 км / год

міські дороги

90 км / год

інші (звичайні) дороги

120 км / год

автомагістралі / швидкісні автомагістралі

Використання ременів безпеки всіма пасажирами та дитячих крісел є обов’язковим. В Португалії забороняється використовувати мобільний телефон водієм під час руху транспортного засобу, за винятком використання гучномовного обладнання або навушників.

За порушення правил дорожнього руху ЄС, зокрема водіння автотранспортним засобом в нетверезому стані, передбачаються суворі покарання – від штрафу у розмірі до 2 500 євро до позбавлення волі до 1 року. Штрафи виписуються на місці скоєння правопорушення.

Для туристів, які подорожують на власному авто, дозволений термін перебування в країнах ЄС, в тому числі в Португалії, становить до 180 днів протягом 12-місячного періоду. При цьому, особа не має використовувати свій транспортний засіб для будь-яких інших цілей, окрім туризму. У разі, якщо особа планує залишатися на території Португалії на довший строк, вона має звернутися до відповідного митного органу для юридичного оформлення ввезення авто. Разом з тим, законодавством передбачено штрафні санкції за виїзд з країни без свого транспортного засобу.

На дорогах Португалії у 2014 році було зареєстровано 638 смертельних випадків. Це 6,1 смертельних випадків на 100000 населення.

З довідником Європейської Комісії щодо правил використання автотранспортних засобів, можна ознайомитися за посиланням: http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/portugal/index_en.htm та http://www.theaa.com/motoring_advice/overseas/general_advice.html.

В Португалії можлива оренда автотранспортного засобу. Послуги з оренди автомобілів доступні в аеропортах, міжнародних залізничних вокзалах та великих містах. Для оренди автотранспортного засобу особа повинна:

-          досягти 21 – 25 річного віку, в залежності від правил відповідної компанії;

-          мати дійсний паспорт, що посвідчує особу;

-          мати водійські права, терміном дії більше 1 року.

У разі, якщо водійське посвідчення не містить переклад англійською мовою, необхідно надати водійські посвідчення міжнародного та національного зразків.

Способи оплати оренди авто: приймаються кредитні картки American Express, MasterCard (крім дебетових карт), Visa (крім дебетових карт). Інші способи оплати не передбачені.

Необхідно звернути увагу, що розрахунок кредитними картками в невеликих містах та сільській місцевості може бути ускладненим, тому рекомендуємо мати при собі готівку.

Кредитна карта має бути випущена на ім'я основного водія та сума на ній має бути достатньою для покриття франшизи / депозиту. У разі, якщо особа не надасть дійсну кредитну карту, якщо на кредитній карті не буде достатньо коштів або кредитна карта оформлена не на ім'я основного водія, співробітник компанії з оренди авто може відмовити в отриманні автомобіля. У цих випадках сплачені кошти за бронювання авто не повертаються.

Крім того, перед орендою авто необхідно:

-          переконатися якою буде відповідальність у разі ДТП;

-          уважно оглянути автомобіль у присутності представника компанії орендодавця (як перед використанням, так і після);

-          отримати розписку про те, що авто повернуто після використання в хорошому робочому стані. 

Більш детальна інформація щодо оренди автомобіля знаходиться за посиланням: http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/car-rental-abroad/index_en.htm

Корисні номери телефонів екстрених служб

Задля забезпечення вашої безпеки та в екстрених ситуаціях слід користуватися такими телефонами:

112 - є одним з номерів екстрених служб в Португалії. На 112 можна зателефонувати з мобільного телефону навіть без SIM-карти. На всі дзвінки відповідають протягом 5 секунд португальською та англійською мовами.

 

Поліція - 213943680, 213421623 або

Guarda Nacional Republicana (GNR) - http://www.gnr.pt/contactos.aspx

Polícia Segurança Publica (PSP) - http://www.psp.pt/Pages/defaultPSP.aspx

 

Телефон довіри служби зниклих дітей - 116 000

Пожежна служба – 112

Невідкладна медична допомога – 112, 808 24 24 24 або http://www.inem.pt/, http://www.saude24.pt/PresentationLayer/home_00.aspx

 

Аварії в системах життєзабезпечення:

Газ – 800201722

Електрика – 800506506

Вода – 800201600

 

Екстрені телефони МЗС Португалії:

- інформаційна система МЗС Португалії: 213946326;

- кабінет невідкладної консульської інформації: 707202000; 961706472.

Мапа