• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Português
Поширені запитання/FAQ
Опубліковано 28 січня 2020 року о 19:17

Консульська посадова особа не може бути законним представником фізичних або юридичних осіб України за кордоном через відповідні обмеження, передбачені законодавством іноземних країн та міжнародними договорами.

Якщо у вас є лише один проїзний документ, вам може бути оформлено другий без необхідності здати попередній паспорт при подачі документів або отриманні нового виготовленого паспорта. Якщо у вашому старому дійсному закордонному паспорті є дійсні іноземні візи, ви можете його залишити, для чого необхідно скласти відповідну заяву. Якщо на день подачі документів на оформлення закордонного паспорта ви вже маєте два проїзні документи (незалежно від того, чи закінчився їхній строк дії), один з них необхідно здати при подачі документів на оформлення нового паспорта

Статтею 17 Закону України «Про громадянство» від 18.01.2001р. визначено підстави припинення громадянства України (зокрема, внаслідок виходу, втрати та за підставами, передбаченими міжнародними договорами України). Такої форми як «відмова» від громадянства України законодавством не передбачено. Подача декларації в уповноважені органи іноземної держави про відмову від українського громадянства не є підставою для позбавлення Вас громадянства України або для виходу з громадянства України.

Ст. 18 Закону передбачено, що громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням (громадянин (ка), що виїхав (ла) на постійне місце проживання за кордон, має про це штамп (печатку) в закордонному паспорті та перебуває на постійному консульському обліку в дипломатичній чи консульській установі України за кордоном).

Вихід з громадянства України згідно зі ст. 18 Закону оформлюється у випадку, якщо особою набуто громадянство іншої держави або отримано документ, виданий уповноваженим органом іншої держави, про те, що він/вона набуде її громадянство, якщо вийдете з громадянства України.

Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України «Про громадянство України», якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Таким чином, набуття громадянства іноземної держави без передбаченої Законом процедури припинення громадянства України не тягне за собою жодних правових наслідків.

Відповідно до п. 3.5.3. Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженого спільним Наказом Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України від 27.12.2004 р. № 142/5/310,

довіреності (їх дублікати) на право розпорядження майном, у тому числі транспортними засобами, а також довіреності, видані в порядку передоручення, їх скасування або припинення дії, підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі доручень, посвідчених у нотаріальному порядку, через Міністерство закордонних справ України відповідно до вимог Положення про Єдиний реєстр доручень, посвідчених у нотаріальному порядку.

Ні, довіреності оформлюються винятково українською мовою.

Копія паспорта не потрібна, проте довіритель має знати дані цієї особи: дату та орган видачі паспорта, дату народження та адресу реєстрації в Україні, ідентифікаційний номер.

Ні, нотаріальні дії здійснюються винятково у присутності заявника, тобто особи, чий підпис на довіреності або заяві буде посвідчуватися у нотаріальному порядку консульською посадовою особою.

Згідно з чинним законодавством у сфері нотаріату, консул може засвідчити ваш підпис на довіреності.

Водночас, з огляду на відсутність доступу закордонних дипломатичних установ України до Єдиного реєстру довіреностей, до кожної посвідченої довіреності консул засвідчує підпис довірителя на спеціальній заяві про реєстрацію такої довіреності в Єдиному реєстрі.

Для того, щоб засвідчити довіреність та заяву про її реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей, вам необхідно надати Ваш закордонний паспорт, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, а також дані паспорта представника, копія довідки про присвоєння йому ідентифікаційного номера, місце реєстрації тощо.

Така вимога пояснюється набуттям чинності 22 грудня 2003 року для України Гаазької Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (1961 р.)

Офіційні документи, які будуть використовуватись на території держав-учасниць Конвенції, мають засвідчуватися спеціальним штампом „Apostille” (далі – апостиль), проставленим компетентним органом держави, в якій був складений документ.

  • Міністерством освіти і науки України – на офіційних документах, виданих навчальними закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями, що стосуються сфери освіти і науки;

До таких документів відносяться: дипломи про освіту, сертифікати про присвоєння вчених звань, атестати, довідки з навчальних закладів, навчальні плани та інші;

  • Міністерством юстиції України – на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України.

До таких документів відносяться: свідоцтва, видані органами державної реєстрації актів цивільного стану, витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, документи, які засвідчені нотаріусами, судові рішення та довідки.

  • Міністерством закордонних справ України– на всіх інших видах документів.

Процедура проставлення апостиля на офіційних документах, складених на території України і призначених для використання на території інших держав, регулюється Правилами, затвердженими Наказом Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 05.12.2003 року № 237/803/151/5.

Штамп "Апостиль" на півночі Португалії ставиться обласними прокуратурами в містах (Procuradoria-Geral Distrital, Tribunal da Relação) Коімбра та Порту.

Коімбра – Rua da Sofia, tel. 239 852 950

Порту – Campo Mártires da Pátria, tel. 222 092 600

Зазначена довідка видається компетентним органом Португалії – Junta da Freguesia. З зазначеного питання Ви маєте звернутися до зазначеної установи за місцем Вашого проживання на території Португалії.

Зазначене питання відноситься до компетенції IMT (Instituto da Mobilidade e dos Transportes).

Відповідно до чинного законодавства України, особам, які перебувають за межами України, і звернулися з відповідною власноручно написаною заявою до закордонної дипломатичної установи, може бути видана довідка про відсутність або наявність судимості в Україні. До зазначеної заяви додається копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Такий запит на отримання відповідної довідки задовольняється впродовж 30 календарних днів, починаючи з дня подання заяви.

Для того, щоб зареєструвати дитиною громадянином України, Вам необхідно підготувати відповідні документи. Звертаємо Вашу увагу, що для отримання дитиною резиденції, дитина має бути документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон.

У даному випадку Ви можете оформити посвідчення особи на повернення в Україну, яке виготовляється в той самий день та діє 30 днів. Звертаємо вашу увагу, що зазначений документ дає право лише на в’їзд до України.

Законодавством України штраф не передбачений. Ви лише сплачуєте консульський збір за оформлення паспорта, передбачений Тарифами.

Ні, починаючи з 1 жовтня 2016 року вчинення такої консульської дії припинено.

Ні, починаючи з 1 квітня 2015 року вчинення такої консульської дії припинено.

Із зазначеного питання Вам необхідно звернутися до компетентного органу Португалії – SEF (Serviço de estrangeiros e fronteiras)

Із зазначеного питання Вам необхідно звернутися до компетентного органу Португалії – SEF (Serviço de estrangeiros e fronteiras).

Питання пенсійного забезпечення громадян України та Португалії регулюються Угодою між Україною та Португальською Республікою про соціальне забезпечення та Адміністративною домовленістю стосовно процедури застосування Угоди між Україною та Португальською Республікою про соціальне забезпечення, які набрали чинності з 01.03.2012 року.

Положення Угоди базуються на пропорційному принципі, за яким кожна Держава призначає пенсію за страховий стаж, набутий на її території, та за своїм національним законодавством.

Для нарахування та отримання пенсії за вислугу років громадянину України необхідно подати заяву до компетентної установи тієї Договірної Держави, де він проживає, відповідно до процедур, передбачених законодавством, яке застосовує ця установа.

Страховий стаж підтверджується компетентними установами Договірних Держав на підставі документів про роботу у відповідній Державі засобами зв’язку – формулярами.

Тому для можливості підтвердження Вашого страхового стажу, набутого на території Португалії, Вам необхідно звернутись або до Національного центру пенсій Інституту соціального забезпечення Португалії у разі проживання в Португалії, або до Пенсійного фонду України у випадку проживання в Україні (на момент оформлення пенсії).

Урядова «гаряча лінія» - механізм для взаємодії Уряду з громадянами, що дозволяє оперативно вирішувати проблемні питання, які порушуються у зверненнях громадян, а також удосконалювати роботу органів виконавчої влади з урахуванням громадської думки.

Звернення приймаються працівниками Урядового контактного центру за допомогою засобів телефонного та електронного зв'язку і надсилаються органам виконавчої влади відповідно до компетенції. Секретаріату Кабінету Міністрів для вирішення порушених у них питань по суті, надання відповідних роз’яснень.

Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому. телефонів мобільних операторів Кнївстар, Водафон Україна. Лайфселл для аявників безкоштовні.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії» +38 (044)284-19-15 (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку).

Громадяни також мають можливість подати електронне звернення до органів виконавчої влади через веб-сайт Урядового контактного центру: https://ukc.gov.ua/

Для громадян з порушенням слуху забезпечено можливість звернутися на урядову «гарячу лінію» 1545 із пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами, адресованими органам виконавчої влади за допомогою Skype за таким іменем:

Урядова гаряча лінія 1545-1

Урядова гаряча лінія 1545-2

Урядова гаряча лінія 1545-3

(Режим роботи: з понеділка по-четвер з 9:00 до 18:00, у п’ятницю до 16:45.Субота і неділя, святкові дні - вихідні).

Працюють:

«гаряча лінія» для підприємців 0-800-503-045

(Режим роботи: у робочі дні з 9:00 до 18:00. у п'ятницю до 16:45. У вихідні, святкові дні та у неробочий час дзвінки на «гарячу лінію» для підприємців за бажанням заявника переадресовуються на урядову «гарячу лінію»).

«гаряча лінія» для кандидатів на посади фахівців з питань реформ (044) 284-19-64

(Режим роботи: у робочі дні з 9:00 до 18:00. у п'ятницю з 9:00 до 16:45. Також можна звернутись на е-mail: [email protected]).

На базі Урядового контактного центру цілодобово працює спеціалізована «гаряча лінія» з питань корупційних діянь у центральних і місцевих органах виконавчої влади, державних і комунальних установах, на яку можна звернутися за номерами телефонів 1545, +38 (044) 284-19-15 (для громадян України, які перебувають за кордоном), а також через веб-сайт Урядового контактного центру: https://ukc.gov.ua/

Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло". 

Усі наявні дописи - за хештегом #КонсулДопомагає  

Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux