Перетин іноземцями кордону з європейськими країнами регламентує Шенгенський прикордонний кодекс. Прикордонна перевірка на правилах, прописаних у цьому документі, і зводиться до головної мети – переконатися, що подорожуючий не планує порушувати європейські міграційні правила.
Прикордонник має право перевірити виконання п'яти вимог, причому ці вимоги не залежать від наявності візи, вони діють рівною мірою для мандрівників, які перетинають кордон у межах як візового, так і безвізового режиму. Умови в'їзду до ЄС наступні:
1) наявність документа для перетину кордону (наприклад, закордонного паспорту);
2) переконливе обґрунтування мети та умов перебування у країнах Європи;
3) наявність достатніх фінансових коштів для перебування в ЄС та для повернення додому;
4) відсутність мандрівника у переліку осіб, яким заборонений в'їзд до ЄС;
5) відсутність з боку мандрівника загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров'я та міжнародних відносин.
Для перевірки мети поїздки на кордоні можуть попросити такі підтверджуючі документи:
Для бізнес-подорожей і відряджень:
Для туризму або приватних подорожей:
Для подорожей з метою навчання:
Для подорожей з метою участі в політичних, наукових, культурних, спортивних або релігійних заходах або з іншою метою:
В якості доказу фінансової спроможності або забезпечення поїздки мандрівник може надати такі варіанти підтвердження (на власний вибір):
Важливо! Виписки з банків про стан рахунку, довідки з місця роботи та інші подібні документи не включені до списку та не обов'язкові до надання.
Водночас, якщо у прикордонника виникнуть сумніви, на кордоні вас можуть попросити підтвердити наявність коштів на банківському рахунку – за допомогою банкоматів у зоні прикордонного контролю, інтернет-банкінгу або телефонного дзвінка у банк.
Якщо є бажання, ви можете везти із собою чек з банкомату або інший підтверджуючий документ, але ви не зобов'язані цього робити; прикордонник не має права відмовити вам у в'їзді лише на тій підставі, що у вас немає паперу з печаткою банку. Вибір документа, що підтверджує наявність коштів, залишається за вами.
Також у вас можуть запросити діючу медичну страховку міжнародного зразка, але її наявність не є обов'язковою, а її відсутність не може стати підставою для відмови у в'їзді.
Складаючи маршрут автоподорожі до ЄС, перевіряйте завантаженість пунктів перетину кордонів на електронному сервісі Державної Прикордонної Служби України.
Біометричний паспорт для виїзду за кордон – головна умова безвізового перетину кордону з країнами Європи.
Біометричний закордонний паспорт дійсний протягом 10 років – як і паспорт старого зразка.
Основна відмінність біометричного паспорта від документа старого зразка – наявність електронного чіпа, де записані оцифрована фотографія, відбитки пальців та підпис власника паспорта в електронній формі. У низці випадків паспорти оформлюють без «пальчиків» і без підпису (зокрема, для дітей, для тих, хто фізіологічно не може здати відбитки, або коли апарат у відділенні ДМС чомусь «не читав» пальці - таке теж трапляється). Паспорт при цьому не втрачає статусу біометричного і так само дає право користування безвізом. Більше того, фахівці ДМС кажуть, що європейський прикордонник навіть не знатиме, що ваша біометрика «неповна» – доступ до зони паспортного чипа з відбитками мають лише українські держоргани.
Важливо! Біометричний закордонний паспорт, з яким мандрівник в'їжджає до ЄС, повинен бути дійсний не менше 3 місяців після запланованого повернення додому.
Міняти старий паспорт на біометричний чи ні – кожен вирішує сам. Обов'язкової вимоги замінити звичайний закордонний паспорт на біометричний не існує. Ті, у кого є закордонний паспорт старого зразка, можуть продовжувати їздити до ЄС за чинною візою до закінчення терміну її дії, а потім знову звертатися до консульств по нові візи. Ви також можете оформити новий закордонний паспорт, залишивши у себе старий.
Отримати біометричний закордонний паспорт можна в будь-якому з підрозділів Державної міграційної служби України, в Центрах обслуговування громадян «Паспортний сервіс», у деяких Центрах надання адміністративних послуг.
Детальну інформацію про правила оформлення біометричних закордонних паспортів та інформацію, яку вони містять, можна отримати на офіційному сайті Державної міграційної служби України. На ньому ж можна знайти список необхідних документів і вартість оформлення паспорта.
При перетині кордону країн ЄС, прикордонні офіцери ЄС можуть попросити інші документи, що підтверджують мету поїздки, зокрема, такі як листи-запрошення, бронювання готелів, квитки у зворотній бік.
Подорожувати до ЄС можна з будь-яким документом для в'їзду за кордон. Якщо мандрівник перетинає кордон з паспортом старого зразка з візою, він проходить таку саму перевірку на доброчесність, як і безвізові мандрівники (див. розділ «Які документи можуть запитати у мене на кордоні з ЄС»).
Українці, які мають паспорт старого зразка з діючою мультивізою до країн Шенгенської зони, можуть паралельно оформити біометричний паспорт.
А ось у біометричні паспорти після початку роботи безвізового режиму шенгенські візи ставити вже не будуть.
При будь-якій поїздці не забувайте два основних правила Шенгенської зони:
Ці два правила діють і для візових, і для безвізових мандрівників.
Посольство Португалії в Україні
Адреса: вул.Івана Федорова 12, оф.8, м.Київ, 01901 Україна
Номер телефону: +(380) 442875871/72; +(380) 442874787
Факс: +(380) 442302625
E-mail консульського відділу: [email protected]
Веб-сайт: https://www.portaldascomunidades.mne.pt/pt/
Відповідно до законодавства ЄС паспортний документ подорожуючого має бути терміном дії не менше 3-х місяців з дати в’їзду в країну ЄС та бути виданим протягом попередніх 10 років.
Візова анкета: http://www.secomunidades.pt/vistos/index.php?option=com_content&view=article&id=171&Itemid=14&lang=en
Перелік документів, необхідних для відкриття візи в Португалію: http://www.secomunidades.pt/vistos/images/docs/documentacao_ukr.pdf
Мандрівнику, який перетинає кордон з ЄС, можуть відмовити у в'їзді при порушенні будь-якої з п'яти вимог Шенгенського прикордонного кодексу (див. розділ «Які документи можуть запитати у мене на кордоні з ЄС»). Можливі причини відмови:
– якщо він визнаний винним у скоєнні злочину на території ЄС;
– якщо є підстави припускати, що він вчинив тяжкий кримінальний злочин або має намір скоїти такий злочин на території будь-якої держави-члена ЄС;
– якщо раніше він був депортований з ЄС і термін заборони на в'їзд ще не скінчився.
Культурні, релігійні та побутові рекомендації:
- португальці починають спілкування та налагодження відносин з довіри. Португалія – бюрократична країна, саме тому налагодження добрих міжособистісних відносин, заснованих на довірі є запорукою досягнення успіхів;
- португальці – одні з найкращих переговорників в світі;
- запрошення на вечерю на 20.00 або 20.30 означатиме, що основна страва подаватиметься приблизно о 22.00;
- у своїх зверненнях використовують «фамільярну» форму tu (Ви) незалежно від місця. Крім того, можна також використовувати O Senhor (A Senhora). Намагайтеся не використовувати Você (неприйнятна та неповажна форма звернення). Не треба соромитися звертатися O Senhor (A Senhora) Doutor до будь-кого, хто є більш освіченим та кваліфікованим ніж ви;
- не прийнято позіхати і потягуватися в громадських місцях;
- не треба піддавати сумнівам історичну велич Португалії - португальці заслужено пишаються своїм минулим, особливо на тлі того скромного місця, яке країна займає сьогодні;
- бажано ніколи не порівнювати португальців з іспанцями - незважаючи на безумовну подібність мов, звичаїв, національних культур та характерів, португальці сприймають таке порівняння досить неприємно.
Додаткову інформацію, щодо виключень з правил стосовно пересування через державні кордони ЄС, в тому числі Португалії, домашніх тварин можна знайти за посиланням: http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/non-commercial-non-eu/index_en.htm
|
|
|
|
|
|