• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Português
Нотаріальні дії
Опубліковано 29 січня 2020 року о 15:57

Шановні громадяни України!

Просимо врахувати, що в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування, нотаріальні дії вчиняються нотаріусами України з урахуванням особливостей, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану (далі- Постанова 164) в редакції Постанови КМУ №719 від 24 червня 2022 року.

Підпунктом 18 пункту 1 Постанови 164 встановлено умови, за яких нотаріусами України здійснюється нотаріальне посвідчення договорів щодо:

відчуження нерухомого майна,

цінних паперів,

корпоративних прав,

іпотеки, про задоволення вимог іпотекодержателя,

встановлення довірчої власності на нерухоме майно (у тому числі договорів про внесення змін до таких договорів або їх розірвання (припинення),

а також нотаріальне засвідчення справжності підпису на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи, які укладаються (підписуються) від імені фізичної особи – відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника) (перелік вичерпний) на підставі довіреності.


Зазначеною нормою серед іншого встановлено, що вчинення таких дій можливе на підставі довіреності, з дня видачі якої минуло більше одного місяця (більше двох місяців, якщо довіреність посвідчено дипломатичним представництвом та консульською установою України (далі – ЗДУ) або відповідно до законодавства іноземної держави), за умови отримання нотаріусом заяви довірителя про підтвердження дії довіреності, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом, ЗДУ або відповідно до законодавства іноземної держави.

Справжність підпису на такій заяві повинно бути засвідчено нотаріусом не раніше ніж за сім календарних днів, а ЗДУ або відповідно до законодавства іноземної держави – не раніше ніж за один місяць до дня укладення (підписання) відповідного договору (акта).

У разі необхідності подання довірителем заяви про підтвердження дії довіреності, просимо вас попередньо записатися на консульський прийом до Консульства України в Порту для її оформлення за посиланням:  https://online.mfa.gov.ua/application

 

Дипломатичні та консульські установи України за кордоном вчиняють нотаріальні дії, передбачені законодавством України. Порядок вчинення нотаріальних дій консулом визначається статтею 38 Закону про Нотаріат України, статтею 44 Консульського Статуту України, Положенням про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України та іншими актами законодавства України. Нотаріальне діловодство в дипломатичних та консульських установах України за кордоном ведеться виключно українською мовою.

Нотаріальне посвідчення документів проводиться в приміщенні Консульства у години прийому відвідувачів. 

Відповідно до статті 38 Закону України «Про нотаріат» консульський відділ вчиняє, зокрема такі нотаріальні дії:

  

Нотаріальна дія

1.

посвідчує угоди (договори, заповіти, доручення та ін.), крім договорів про відчуження та заставу жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок, іншого нерухомого майна, що знаходиться в Україні;

2.

вживає заходів до охорони спадкового майна;

4.

видає свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя;

5.

засвідчує вірність копій документів і виписок з них;

6.

засвідчує справжність підпису на документах;

7.

засвідчує вірність перекладу документів з однієї мови на іншу;

8.

засвідчує факт, що громадянин є живим;

9.

засвідчує факт знаходження громадянина в певному місці;

10.

 засвідчує тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці;

11.

 засвідчує час пред'явлення документів;

12.

 вчиняє виконавчі написи;

14.

 вчиняє морські протести.

Нотаріальні дії вчинюються в день пред'явлення всіх необхідних для цього документів: особистої заяви щодо вчинення нотаріальної дії, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та сплати консульського збору.

Якщо вчинення нотаріальної дії суперечить законодавству України, консул відмовляє у вчиненні такої дії. Консул не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України, або можуть за своїм змістом завдати шкоди інтересам України, або містять відомості, що порочать честь і гідність громадян.

Не приймаються для вчинення нотаріальних дій документи, що мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, а також документи, написані олівцем.

Консул посвідчує довіреності, заяви тощо від імені однієї або кількох осіб на ім'я однієї або двох осіб (за умови їхнього проживання за однією адресою).

Під час звернення необхідно пред’явити такі документи:

 — паспорт громадянина України для виїзду за кордон та його копію;

 — примірник документа, який необхідно посвідчити або засвідчити;

 — довідку про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків та її копію;

 — квитанцію про сплату тарифу (залежно від консульської дії);

 — інші документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії та їхні копії (свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про смерть тощо).

При посвідченні договорів майнового характеру до консульського відділу додатково треба подати відомості:

— для юридичних осіб-резидентів – відомості про найменування, місцеперебування та ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;

— для юридичних осіб-нерезидентів – найменування, місцеперебування та державу;

— для громадян України – прізвище, ім’я, по батькові, адреса постійного місця проживання та ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів;

 — для іноземців та осіб без громадянства – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), громадянство, адресу місця проживання.

Увага! Ненадання відомостей або документів на вимогу консула є підставою для відкладення, зупинення нотаріальної дії або відмови в її вчиненні.

При вчиненні нотаріальних дій консул встановлює особу громадянина України, його представника або представника підприємства, установи, організації, що звернулися за вчиненням нотаріальних дій. Встановлення особи громадянина України здійснюється за паспортом. Вчинення нотаріальних дій може бути відкладено у разі рішення консула України витребувати додаткові відомості чи документи або направити документи на експертизу, а також на інших підставах, передбачених законодавством України.

Правоздатність юридичної особи (установа, підприємство, організація) установлюється на основі установчих документів (статуту, установчого договору, для некомерційних організацій - загального положення), документів про реєстрацію. Консул також перевіряє повноваження представника юридичної особи на основі:

— Наявності в нього службового посвідчення з фотокарткою, яке містить вказівку на те, що він є представником юридичної особи;

— Нотаріально засвідчених виписок із протоколів про призначення посадових осіб, що мають повноваження підписувати документ від імені даної юридичної особи;

 — Довіреності на здійснення відповідної юридичної дії.

Нотаріально посвідчувані правочини, заяви та інші документи підписуються у присутності консула, який вчинює нотаріальні дії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux