• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Português
Стаття консула-керівника А.В.Коваля до річниці Чорнобильської трагедії в газеті „Journal de Notícias” (за посиланням мовою оригіналу)
Опубліковано 03 травня 2017 року о 12:56

http://www.jn.pt/opiniao/convidados/interior/evocar-chernobyl-6257449.html

Пам’ятаючи Чорнобиль

25 років тому між Португалією та Україною було підписано Протокол про встановлення дипломатичних відносин. Подія стала правовою точкою відліку налагодження політичних відносин, успішної співпраці у сферах культури, науки і освіти, спорту і туризму, і, найважливіше – започатковано міцну дружбу між нашими державами.
Сьогодні, оглядаючись на чверть століття міждержавних взаємин, хотів би скласти слова подяки особливим друзям України – тим, які не підписують важливих протоколів та про яких не пишуть репортажі чи книги, проте їхня праця є безсумнівним внеском у розбудову двостороннього співробітництва, беззаперечним доказом, що «в лиху годину пізнаєм вірну людину».
Йдеться про португальських інженерів, монтажників, електриків, виконробів, технологів, вчителів, які брали чи беруть участь у реалізації міжнародних проектів на Чорнобильській АЕС. Починаючи з 2008 року, близько 80 португальських фахівців долучилися до роботи над спорудженням захисної споруди, яка включає комплекс технологічного обладнання для вилучення із зруйнованого енергоблоку Чорнобильської АЕС матеріалів, які містять ядерне паливо. Саме завдяки міжнародній допомозі, в тому числі з боку Португалії, 29 листопада 2016 року, фінішував процес насування нового безпечного конфайнменту (арки) на об’єкт «Укриття» Чорнобильської атомної електростанції, що нейтралізувало екологічну небезпеку цього енергоблоку.
Від часу тієї трагедії, що ввірвалася в історію людства в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року, моторошним словом – Чорнобиль, минає 31 рік...
Багато людей повертаються до своїх домівок в 30-кілометрову зону відчуження. Екскурсійні поїздки до Чорнобиля набувають особливої популярності (близько 10 тис. туристів кожного року відвідують Чорнобильську АЕС, визнану американськими журналістами найекзотичнішим місцем туризму в світі).
Один із англійських туристів, Ґлинн Дейвіс, так розповів про свої враження про поїздку в зону відчуження: "Я би рекомендував всім поїхати туди, бо Чорнобиль - це нагадування того, як людина може зруйнувати планету, якщо вона недостатньо обережна. Я вважаю, що всі повинні там побувати, так само як і при нагоді потрібно відвідати концентраційні табори, щоб віддати шану тим, хто там загинув та зрозуміти, що ми не повинні допустити, щоб щось схоже знову сталось”.
Ведеться підготовка та надання документів до програми ЮНЕСКО „Людина і біосфера” транскордонного українсько-білоруського біосферного резервуару загальною площею близько 500 тис. га з включенням до його складу Поліського державного радіаційно-екологічного заповідника (Республіка Білорусь).
Незважаючи на позитивні зрушення у процесі подолання Чорнобильської трагедії, остаточний його етап – створення інфраструктури для переробки нестабільних конструкцій та їх демонтаж, видалення паливомістких матеріалів з об’єкта „Укриття” і їх надійне захоронення – і надалі залежатиме від спільних зусиль усієї міжнародної спільноти.
На жаль, ефективна робота з подолання Україною за підтримки міжнародного співробітництва наслідків Чорнобильської катастрофи ускладнюється новими екологічними викликами.
У період збройної агресії Росії проти України затоплення терористами шахт на Донбасі призвело до отруєння питної води, ґрунту, флори і фауни регіону. Очевидними є втрати біорізноманіття в регіоні, значними є загрози для тваринного та рослинного світів. Вибухи і обстріли російськими найманцями чутливої виробничої інфраструктури призводять до надзвичайних екологічних ситуацій в регіоні, у т.ч. у зв’язку з викидами в атмосферу небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин.
Руйнівні стихійні чи рукотворні лиха національних кордонів не визнають. Змінюючи життя мільйонів людей, вони мали б стати трагічним уроком для людської цивілізації та суворим попередженням щодо масштабу відповідальності, яку взяла на себе сучасна наука.
Саме тому, в цей критичний для нашої держави момент, підтримка з боку португальських фахівців в пошуку комплексних відповідей як на виклики Чорнобиля, так і в ширшому сенсі, на виклики для довкілля, спричинені російською збройною агресією, набуває особливого неоціненного значення.

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux